Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego bez zgody sądu rodzinnego?

Ustawodawca wprowadził nowe zasady odrzucania spadku. Dzięki zmianie z noweli kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz kodeksu rodzinnego rodzice będą mogli łatwiej odrzucić niechciany spadek w imieniu małoletnich. Prezydent już podpisał ustawę, która wprowadza znaczące uproszczenia.

Na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka rodzic ma 6 miesięcy, licząc od złożenia przez siebie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Przekroczenie tego terminu skutkować będzie przyjęciem spadku przez małoletniego z dobrodziejstwem inwentarza.

Do tej pory odrzucenie przez rodziców w imieniu małoletniego dziecka spadku wymagało bezwzględnie uprzedniej zgody sądu rodzinnego. Do właściwego sądu rodzinnego należało złożyć wniosek o wyrażanie przez sąd zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, wnieść opłatę sądową, a następnie oczekiwać na wydanie przez sąd postanowienia.

Ustawodawca wprowadził pewne ułatwienie. Na podstawie nowych przepisów, gdy rodzic odrzuci spadek jako pierwszy, decyzja o odrzuceniu go przez dzieci nie będzie wymagała zezwolenia sądu rodzinnego.

Wprowadzone zmiany należy ocenić pozytywnie, bowiem procedura odrzucenia spadku w przypadku małoletnich będzie zdecydowanie krótsza niż dotychczas.

apl. adw. Martyna Mielczarek


Czytaj również…

  • Uważaj na internetowych oszustów
    Uważaj na internetowych oszustów

    W poczuciu obowiązku zawodowego chciałem powiadomić o praktykach stosowanych przez dostawców którzy wypłacają wynagrodzenie za oglądanie przesyłanych przez treści internetowych (np. film, rolka). Użytkownik otrzymuje...

    czytaj dalej

  • Zarząd sukcesyjny – jak powołać i kiedy wygasa?
    Zarząd sukcesyjny – jak powołać i kiedy wygasa?

    Zarząd sukcesyjny stanowi tymczasowe rozwiązanie, które pozwala na kontynuację bytu jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) po śmierci przedsiębiorcy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego w przedsiębiorstwie nie jest bezterminowe....

    czytaj dalej

  • Jak konkubenci mogą się rozliczać?
    Jak konkubenci mogą się rozliczać?

    Aby przejść do sposobu rozliczeń między konkubentami, rozważania należy rozpocząć od pojęcia „konkubinatu”, na który statystycznie decyduje się około 3% Polaków. Kodeks rodzinny i opiekuńczy...

    czytaj dalej

Poszukujesz pomocy prawnej? Nie wahaj się i skontaktuj się z nami już dziś!

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w świadczeniu profesjonalnych usług prawnych, a nasz szeroki wachlarz usług, zapewnia obsługę prawną na najwyższym poziomie. Jeśli masz pytania, na temat współpracy lub oferowanych przez nas usług, skontaktuj się z nami już dziś!