Ustawodawca wprowadził nowe zasady odrzucania spadku. Dzięki zmianie z noweli kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz kodeksu rodzinnego rodzice będą mogli łatwiej odrzucić niechciany spadek w imieniu małoletnich. Prezydent już podpisał ustawę, która wprowadza znaczące uproszczenia.
Na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka rodzic ma 6 miesięcy, licząc od złożenia przez siebie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Przekroczenie tego terminu skutkować będzie przyjęciem spadku przez małoletniego z dobrodziejstwem inwentarza.
Do tej pory odrzucenie przez rodziców w imieniu małoletniego dziecka spadku wymagało bezwzględnie uprzedniej zgody sądu rodzinnego. Do właściwego sądu rodzinnego należało złożyć wniosek o wyrażanie przez sąd zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, wnieść opłatę sądową, a następnie oczekiwać na wydanie przez sąd postanowienia.
Ustawodawca wprowadził pewne ułatwienie. Na podstawie nowych przepisów, gdy rodzic odrzuci spadek jako pierwszy, decyzja o odrzuceniu go przez dzieci nie będzie wymagała zezwolenia sądu rodzinnego.
Wprowadzone zmiany należy ocenić pozytywnie, bowiem procedura odrzucenia spadku w przypadku małoletnich będzie zdecydowanie krótsza niż dotychczas.
apl. adw. Martyna Mielczarek